TČM -Orgánový pentagram

29. ledna 2013 v 11:21 | Květa Svobodová |  Zdravý životní styl


Orgánový pentagram

Tělo je dokonale vymyšlené a všechny systémy v něm jsou vzájemně propojené. Například orgány: východní tradice pracuje s pěti proměnami energií, s pěti elementy, kdy každý element přechází následný, má své charakteristiky a podle nich se k nim řadí jednotlivé orgány.


Hlavní a vedlejší orgány

Orgány se dají dělit na hlavní (plné) a vedlejší (duté). Hlavní orgány jsou strukturálně složitější, životně důležitější a metabolismus zajišťující. Naopak vedlejší orgány jsou orgány výkonné, často mají větší rozsah, vylučují a očišťují. Pokud v těle nastane problém, vždy je jako první postihnut orgán vedlejší, doplňkový. Tělo chrání životně důležitý orgán prioritně. V tabulce je uvedeno, které živly a orgány souvisí spolu.

živel
hlavní a vedlejší orgán
strom
oheň
země
kov
voda

Od narození můžeme mít nějaký orgán (dráhu) již slabší či zatížený, je třeba na něj být hodnější a nezatěžovat ho ještě víc. Zrovna tak nějaká dráha (orgán) může být vrozeně silnější.Vztahy jako v rodině

V pentagramu vždy jeden orgán podporuje orgán následující. To je systém podpůrný. Je to přirozený směr proměn energie v kruhu. Znamená to, že játra dodávají energii srdci, srdce podporuje slezinu a slinivku a ty zase plíce, které posílají energii dál ledvinám. Takto energie koluje v kruhu. takto má být.
V případě disharmonií nastupuje systém kontrolní a to znamená, že energie koluje od jednoho orgánu k druhému ve směru hvězdice (na obrázku červené šipky). To je varovný stav, snaha těla uvést vše do rovnováhy.


Mně osobně to trochu připomíná řády v rodinných vztazích. Rodiče podporují ty, co přijdou po nich - svoje děti. Orgány z jedné strany energii přijímají a na druhou stranu dávají energii a podporu dál. To je harmonie. Pokud se ale směr obrátí a jeden člen (orgán) přijde do disharmonie (nepřijímá energii od předchozích orgánů a nedává jí dál), zasáhne to i celek. V rodině je obdobný případ, když dítě nepřijímá své rodiče jako své rodiče, proudění energie se tím blokuje. Celý systém tím trpí.
Co se týče disharmonie orgánů - v první řadě nastupuje systém kontrolní. Orgány předchozí se snaží dle pentagramového řádu srovnat orgány následující po hvězdici (červené šipky). Je to jako by babička napomenula vnučku a dala jí poučení, co je to být dcerou své matky.
Tak jako v rodinném systému tak i v orgánovém pentagramu je jedinec vždy spojen s celkem. Pokud nastane problém u jednoho, zasáhne to ostatní části. A naopak problém, který se projevuje u jednotlivce (orgánu), může mít zdroj u jiného člena systému (v jiném orgánu).

Orgánové hodiny

V každou hodinu dne je aktivnější určitý orgán (orgánový okruh) a jako takový se nabíjí energií a čistí. Tato moudrost pochází z východní medicíny a praxe jí potvrzuje.

ORGÁNOVÉ HODINY
Čas
Orgán
01:00 - 03:00
Játra
03:00 - 05:00
Plíce
05:00 - 07:00
Tlusté střevo
07:00 - 09:00
Žaludek
09:00 - 11:00
Slezina, slinivka
11:00 - 13:00
Srdce
13:00 - 15:00
Tenké střevo
15:00 - 17:00
Močový měchýř
17:00 - 19:00
Ledviny
19:00 - 21:00
Obal srdce
21:00 - 23:00
Tři ohřívače
23:00 - 01:00
Žlučník

Podle orgánových hodin, je možné vypozorovat své potíže a také upravit svůj režim dne. Není náhoda, pokud se v noci budíte v určitou hodinu, není náhoda pokud vám v některé fázi dne ubude energie. Pokud dítě pláče v určitých hodinách nebo vás vždy v ten samý čas něco bolí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.