Leden 2013

TČM - ledviny, močový měchýř

29. ledna 2013 v 11:31 | Květa Svobodová |  Zdravý životní styl

Okruh ledviny - močový měchýř - pohlavní orgány

Ledviny jsou sídlem vrozené energie po předcích, z této esence žijeme celý život a prý se nedoplňuje. Pokud máme málo vrozené energie, nutno dbát na kvalitní stravu, dech a pití. Ledviny řídí vývoj a stárnutí (čím méně energie ledvin, tím rychleji se stárne), ovlivňují schopnost reprodukce, mají na starost imunitu (nadledviny produkují imunitní hormony (kortikoidy)). Ledviny také (jako plíce a komplex slezina-slinivka) zpracovávají tekutiny v těle (nefungují-li dobře: otoky nohou, kotníků, otoky pod očima). ledviny též řídí nádech, vtahují energie do plic (jsou-li slabé - vede to k astmatu). Okruh ledviny vyživuje kosti a klouby (při problémech osteoporóza), i hlava je kost vyplněná mozkem a zuby jsou kosti. ledviny spoluurčují kvalitu vlasů (a jejich případné vypadávání).
Ledviny souvislí s živlem vody, období jejich očisty je zima a časné předjaří, barva modrá a černá, doplňkovými orgánem jsou močový měchýř a pohlavní orgány.


Vztažné orgány okruhu ledvin:
močový měchýř, močová trubice, ledvinová pánvička, vaječníky, vejcovody, děloha, prostata, vlasová a vousová cibulka, zuby, podkoží, mícha, čelní kost, kůstky středního ucha, kosti, klouby, štítná žláza, ušní boltec


TČM -plíce, tlusté střevo

29. ledna 2013 v 11:30 | Květa Svobodová |  Zdravý životní styl

Okruh plíce a tlusté střevo

Plíce nasávají spolu s dechem i energii neboli pránu (nefungují-li dobře: slabší dech, slabší řeč, více úsilí při dýchání, kašel, dušnost apod.). Zpracovávají tekutiny v těle (nefungují-li dobře: otoky v oblasti obličeje). Řídí difúzi a sestup - energie se s nádechem nasává všude do těla. Řídí hlas a výkonnost, proto nám pomáhají dechová cvičení, zpěv a smích . Plíce také kontrolují kůži a ochlupení - jsou zevní ochranou (nefungují-li dobře: snadno se onemocní). Plíce a tlusté představují naší schopnost se přizpůsobit a též setrvat v přizpůsobení, je to naše tvárnost a paměť, schopnost aklimatizace. Jedná se o vylučovací orgány (vzduch, zbytky potravy).
Plíce souvislí s živlem kovu, období jejich očisty je podzim, barva šedá, stříbrná a kovová, druhým doplňkovým orgánem je tlusté střevo.


Vztažné orgány okruhu plic:
Tlusté střevo, kůže, žíly, diencephalon - část mozku, průdušky, patrové mandle, vedlejší čelistní dutiny, nosní dutiny, hrtan, nosohltan, poplicnice, páteř v bederní krajině, přechod páteře krční a hrudní, nosní sliznice a otvory nosu, čelní lalok CNS, potní žlázy


TČM - slezina, slinivka, žaludek

29. ledna 2013 v 11:28 | Květoslava Svobodová |  Zdravý životní styl

Okruh slinivka - slezina - žaludek

Slezinou tvoří se slinivkou jakoby jeden energetický celek. Zajišťuje metabolismus potravy, její přeměnu a transport (nefunguje-li dobře: nestrávená strava, řídká stolice, nadýmání, velká chuť na sladké). Slezina zpracovává tekutiny v těle (nefunguje-li dobře: otoky, zavodněnost). Dále udržuje krev v cévách (nefunguje-li dobře: krvácení - z nosu, do kůže, okamžité modřiny) Orgány slezina-slinivka řídí vzestup a udržují orgány na místě (nefunguje-li dobře: pokles orgánů - žaludku, dělohy, konečníku, ledviny… neschopnost otěhotnět, donosit dítě). Slezina vyživuje také svaly, jejich pevnost a pružnost (nefunguje-li dobře: ochablost - u kojených dětí: naducanost, převodnělost). Slezina -slinivka souvisí s živlem země, období její očisty je pozdní léto (babí léto), související barva žlutá, béžová, hnědá, doplňkovým orgánem je žaludek.

Vztažné orgány okruhu sleziny:
žaludek, lačník, kyčelník, bránice, dásně, hypotalamus, hypofýza, jazyk, jícen, koutky úst, vegetativní nervy, řitní otvor, slinné žlázy, podkoží, povázka, lymfatický systém - mízní cévy, ozubice, patro, meniskus, dno pánevní, kostní dřeň, dřeň nadledvinek, hltanové mandle, okostice.


TČM -srdce a tenké střevo

29. ledna 2013 v 11:26 | Květa Svobodová |  Zdravý životní styl

Okruh srdce a tenké střevo

Srdce je sídlo citu. Je to centrum psychiky - centrum vědomí Já, vnímání okolí a zpracování impulsů. Srdce má na starosti správnou pulzaci a rytmizace života - například harmonii mezi bděním a spánkem. Je to samozřejmě také pumpa rozvádějící po těle krev. Srdce souvisí s živlem ohně, období jeho očisty je léto, barva červená, oranžová, růžová, druhým doplňkovým orgánem je tenké střevo.


Vztažné orgány okruhu srdce:
tenké střevo, tepny, vnější ucho, osrdečník, jazyk, tváře


TČM - játra a žlučník

29. ledna 2013 v 11:24 | Květa Svobodová |  Zdravý životní styl

Okruh játra a žlučník

Játra řídí průchodnost na úrovni emocí (při špatné funkci dochází k napětí, tenzi a výbuchům) a ovlivňují schopnost rozhodování. Játra řídí též průchodnost krve a ohebné myšlení, mají vliv na šlachy a klouby (špatná funkce = tuhnutí) a nehty. Pod jejich patronací je skladování krve (není-li harmonie uvadá myšlenková činnost, není síla na běh, šetří se menstruační krví). V játrech se skladuje zásobní glykogen. Játra jsou také detoxikačním orgánem (zbavují tělo jedů).
Játra souvislí s živlem dřeva nebo taky stromu, období jejich očisty je jaro, barva zelená, doplňkovými orgánem je žlučník.


Vztažné orgány okruhu jater:
Žlučník, langerhanzovy ostrůvky, mazové žlázy, kůra nadledvinek, nehtové lůžko, oční koule, horní víčko, penis, varlata, pochva, periferní nervový systém, spánkový a týlní lalok velkého mozku


TČM -Orgánový pentagram

29. ledna 2013 v 11:21 | Květa Svobodová |  Zdravý životní styl


Orgánový pentagram

Tělo je dokonale vymyšlené a všechny systémy v něm jsou vzájemně propojené. Například orgány: východní tradice pracuje s pěti proměnami energií, s pěti elementy, kdy každý element přechází následný, má své charakteristiky a podle nich se k nim řadí jednotlivé orgány.


Hlavní a vedlejší orgány

Orgány se dají dělit na hlavní (plné) a vedlejší (duté). Hlavní orgány jsou strukturálně složitější, životně důležitější a metabolismus zajišťující. Naopak vedlejší orgány jsou orgány výkonné, často mají větší rozsah, vylučují a očišťují. Pokud v těle nastane problém, vždy je jako první postihnut orgán vedlejší, doplňkový. Tělo chrání životně důležitý orgán prioritně. V tabulce je uvedeno, které živly a orgány souvisí spolu.

živel
hlavní a vedlejší orgán
strom
oheň
země
kov
voda

Od narození můžeme mít nějaký orgán (dráhu) již slabší či zatížený, je třeba na něj být hodnější a nezatěžovat ho ještě víc. Zrovna tak nějaká dráha (orgán) může být vrozeně silnější.